10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak se zbavit rybenek? Pomohou výrazné vůně i pasti z brambor!

Rybenka – škůdce, s kterým se setkal pravděpodobně každý z nás. Nejčastěji na ně narazíme ve vlhkém a teplém prostředí (především v koupelně, na toaletě, ve sklepě či ve spíži), a to zejména v noci – ve tmě jsou totiž nejaktivnější. Byť jsou neškodné, žít s nimi chce málokdo. Pojďme se tedy na rybenky podívat zblízka a prozradit si, jak se jich zbavit pomocí běžně dostupných prostředků, které máte doma.

Jak se zbavit rybenek? Pomohou výrazné vůně i pasti z brambor!

Miniaturní ryba s „anténkami“

Rybenka díky svému tvaru, stříbřité barvě (tu získává až v dospělosti, rybenky čerstvě vylíhnuté z vajíček jsou bílé) a drobným šupinkám připomíná malou rybičku. Je však opravdu miniaturní – v dospělosti měří kolem jednoho, maximálně dvou centimetrů. Její štíhlé, dozadu se zužující tělo, má šest nohou, na hlavičce oči a dlouhá tykadla. Ze zadečku jí vykukují tři drobounké štětinky připomínající anténky – odborně se označují jako štěty a v případě, že o ně rybenka přijde, znovu jí dorostou.

Kde se bere rybenka a co dělá?

Tento převážně noční živočich nemá rád přímé sluneční záření ani nadbytek světla, proto je nejčastěji spatříte po rozsvícení na toaletě nebo v koupelně. Rády zalézají do umyvadla, vany či teplých, vlhkých a tmavých sklepů. Že se jedná o opravdu zajímavá stvoření, dokazují i následující fakta:

  • Neumějí létat ani plavat – pohybují se vlnivým pohybem.
  • Nekoušou, neštípou ani nepřenášejí žádné choroby – v tomto ohledu jsou tedy zcela bezpečné a není třeba se jich obávat.
  • Svým chováním připomínají hady, jelikož se od vylíhnutí z vajíčka neustále svlékají – doma tak často můžete nalézt pouze jejich stříbrnou kůži.
  • V malém množství jsou rybenky v domácnosti užitečné, jelikož se živí roztoči z prachu a plísní. Je však třeba myslet na to, že se rychle množí – samičky jsou schopny naklást až 20 vajíček denně.
  • Oproti ostatnímu hmyzu žijí podstatně déle – dožívají se dvou až osmi let.

Čím se rybenky živí?

Nyní, po výčtu relativně pozitivních informací, se dostáváme k pomyslnému kameni úrazu, kterým je strava. Vzhledem k tomu, že hlavními potřebnými složkami potravy pro život rybenek jsou uhlohydráty, proteiny a škroby, velmi si pochutnají na veškerých papírech – obzvláště jim chutná škrobové lepidlo, které se používá k vázání knih, ale nepohrdnou ani samotnými listy knih, tapetami či fotkami, jakož ani látkami (milují hlavně len, hedvábí a bavlnu) či koberci, které postupně rozežírají.

S chutí se však pustí také do mouky, cukru, nejrůznějších cereálií, sušeného masa nebo psích granulí – a i když do těchto potravin nezanesou žádnou chorobu, kontaminují je svými výkaly (ty v podobě žlutých skvrn najdete i na atakovaných knihách, látkách atd.) či svlečenými kůžemi.

Jak vyhubit rybenky

V přírodě mají rybenky přirozené nepřátele v podobě pavouků, stonožek či škvorů. Zbavit se jich v domácnosti můžete nejrůznějšími způsoby. Pojďme se podívat na ty nejosvědčenější z nich.

Bramborové pyré jako lákavá past na rybenky

Jedním z účinných způsobů, jak se zbavit rybenek, je past z brambor. Bramboru večer nastrouhejte, rozprostřete na papír či noviny a umístěte do místností, kde se rybenky vyskytují. V průběhu noci rybenky bramborám neodolají, zahrabou se do nich a vy ráno můžete vyhodit nástrahu i s nezvanými hosty.

Vsaďte na aromatické vůně

Rybenky nemají rády výrazné vůně, mezi které patří především aroma levandule, vanilky či citrusů. Ty stačí v různých podobách rozmístit po bytě, aby rybenky odpudily a vystěhovaly pryč.

  • Kupte si vanilkový lusk, nakrájejte jej na malé kousky a umístěte na místa, kde se rybenky nejvíce vyskytují.
  • Stejného efektu jako s vanilkou docílíte použitím sušené levandule – položit na místa výskytu můžete celé svazky, nebo jen odrhnutý květ.
  • Účinným řešením je také nakrájení citronu či limetky na drobná kolečka či půlměsíčky a rozmístění v oblasti výskytu.
  • Nemáte-li zrovna po ruce suroviny v čerstvém stavu, poslouží stejně kvalitně i esenciální oleje z těchto rostlin. Vhodný je navíc také eukalyptový či cedrový olej.

Vytvořte lepivou past, z které není úniku

Jestliže nechcete čekat, až se rybenky samy odstěhují, vyrobte si past, do které se přilepí a už se nedostanou pryč. Tu můžete vytvořit ze směsi melasy a octa ( v poměru 1:2), nebo ze směsi tetraboritanu sodného neboli boraxu s moučkovým cukrem (v poměru 1:1). Tyto směsi naneste na kousek novin, nebo jiný podklad a umístěte je do míst s nejvyšším výskytem.

Pozor! Při přípravě pasti z boraxu myslete na to, že borax je chemická sloučenina, která může u citlivých jedinců způsobit zdravotní komplikace. Máte-li doma malé děti nebo domácí mazlíčky, raději boraxové nástrahy vynechejte a kupte speciální přípravky proti hmyzu. K dostání jsou různé druhy pastí, lepicích pásek i sprejů.

V boji s rybenkami pomůže i křemelina

Dalším způsobem, jak se rychle a efektivně zbavit rybenek, je použití křemeliny. Jedná se o látku, která rybenku naláká, avšak usmrtí ji při pokusu dostat se přes ni, a to kvůli své hrubosti/ostrosti. Nejlepším způsobem aplikace křemeliny je večerní nasypání pod umyvadlo, kolem vany nebo do rohů míst s velkým výskytem. Druhý den ráno vše důkladně vysajte.

Prevence je základ v boji proti rybenkám

Stejně jako u všech nechtěných návštěvníků našich domácností, i u rybenek je třeba předcházet jejich výskytu. Jako vhodná prevence platí následují pravidla:

  • Pravidelně větrejte, abyste eliminovali vlhkost v místnosti, případně použijte odvlhčovače vzduchu.
  • Předložky v koupelně a na toaletě pravidelně vytřepávejte a nechte vždy uschnout.
  • Při úklidu vytírejte podlahu dosucha – nenechávejte vlhké ani rohy a spáry.
  • Proplachujte odpady a výlevky horkou vodou.
  • Na noc dávejte zátky do umyvadla a vany.
  • Veškeré praskliny a škvíry v rizikových místnostech zatmelte – jsou totiž místem, kde rybenky rády kladou vajíčka.
  • Ve spížích i v kuchyňských linkách udržujte pořádek, nenechávejte na policích rozsypanou mouku či různé zbytky potravin.
  • Pravidelně vysávejte podlahu, zabráníte tak výskytu a množení různých škůdců.

Mohlo by vás zajímat:

Trápí vás mušky v květináči? Poradíme vám, jak se jich zbavit

Drobné mušky, které poletují kolem doma pěstovaných rostlin, bývají nepříjemným problémem... celý článek

Jak vyhnat octomilky z kuchyně?

Malé mušky octomilky nejsou ničím, co bychom chtěli mít na přichystané svačině nebo v misce s ovocem a posledním místem, odkud je... celý článek